close icon
page-title
Czarnoksiężnik z Oz
Czarnoksiężnik z Oz

Szczegóły

 • Tytuł oryginalny: The Wizard of Oz
 • Język oryginalny: Angielski
 • Kraj produkcji: Stany Zjednoczone
 • Reżyser: Metro-Goldwyn-Mayer

Czarnoksiężnik z Oz Vider • Cały Film • Online

star7.6
5326Ocen
date1939
loader

Recenzje

 • avatar

  MatPat

  |11 godziny temu
  Jezu tyle szukania jakiejś normalnej stronki za darmo i wreszcie mam to. Ale opłaca się zarejestrować żeby bez reklam było!
 • avatar

  titek

  |4 dni temu
  Dosyć jakby to ująć.. ekhmm.. każda scena taka była... ale główny aktor to... dzięki za uwage właśnie zmarnowałem twój czas 🤫
 • avatar

  EdiHejka

  |5 dni temu
  Udowadnia, że nawet krótkie formy mogą wciągnąć i zaciekawić.
 • avatar

  NocturnalWatcher

  |6 dni temu
  Dobrze jest lecimy tu chłopaki dobrze robią dobrze jest
 • avatar

  WorldEXC12

  |6 dni temu
  Jestem krytykiem filmowym, a poniżej przestawie kilka argumentów dlaczego ten film jest jedną z najlepszych odsłon teggo gatu (czytaj dalej...)
 • avatar

  MatVOD

  |10 dni temu
  Nie wierze że wiecie kto się pocałowali wiecie z kim (nie chce spoilerować) Przecież ona wygląda jakby miała 15 lat 😱
 • avatar

  KubaManic98

  |10 dni temu
  Izrael zaatakował Palestyne tak tylko przypominam że zgineło wiele ludzi #free palestine
 • avatar

  AgaMaga

  |13 dni temu
  Można obejrzeć i zapomnieć. Niemal zero klimatu i przewidywalność.
 • avatar

  Bacha

  |13 dni temu
  Wciąga ale ciekawe kiedy zamkną tą stronkę...wydaje się być zbyt idealna
 • avatar

  UnwindViewing

  |14 dni temu
  Pierdoły dla dzieci i to z problemami myślowymi.1/10

Trailer

Spis treści

Co sprawia, że film jest wart obejrzenia?

Czarnoksiężnik z Oz to kultowa opowieść filmowa, która od dekad zachwyca zarówno młodszych, jak i starszych widzów. Ta magiczna przygoda przenosi nas do niezwykłej krainy Oz, gdzie Dorotka wraz ze swymi towarzyszami podróży: Strachoduchem, Blaszanym Drwalem i Tchórzliwym Lwem, staje w obliczu niesamowitych przygód i wyzwań. Film zaskakuje bogatą fabułą, pełną zwrotów akcji, humoru i wartościowych przesłań.

Jednym z głównych atutów produkcji są przepiękne scenografie i efekty specjalne, które mimo upływu lat nadal zachwycają swą kreatywnością. Malownicze, barwne pejzaże Oz tworzą niezapomnianą, bajkową aurę, zapraszając widza do wyjątkowego, pełnego magii świata. Ponadczasowa muzyka i niezapomniane piosenki, jak choćby kultowy "Over the Rainbow", stanowią integralną część tej wyjątkowej produkcji.

Czarnoksiężnik z Oz

Jak przekonująco zostały sportretowane poszczególne postaci?

Czarnoksiężnik z Oz może poszczycić się znakomitą obsadą aktorską, której kreacje na stałe zapisały się w historii kina. Nikomu nie trzeba przedstawiać charyzmatycznej Judy Garland, wcielającej się w rolę niewinnej i odważnej Dorotki. Jej sławny duet ze Strachem na Wróble (w tej roli Ray Bolger) czy taneczne popisy z Blaszanym Drwalem (genialny Jack Haley) na zawsze pozostaną w pamięci widzów.

Postacie drugoplanowe także zostały wykreowane w sposób niezwykle przekonujący. Bert Lahr jako Tchórzliwy Lew, Frank Morgan jako czarnoksiężnicy czy Margaret Hamilton jako zła czarownica ze Wschodu - każdy z nich w mistrzowski sposób odmalował swą rolę, znakomicie wpisując się w konwencję tej niezwykłej baśni.

Kompleksowa charakteryzacja

Nie można zapomnieć także o kunszcie, z jakim przedstawiono te wyjątkowe kreacje. Zarówno kostiumerzy, charakteryzatorzy, jak i projektanci masek zasługują na najwyższe uznanie za dopracowanie w najmniejszym detalu wyglądu poszczególnych postaci. To właśnie dzięki nim Czarnoksiężnik z Oz zachwyca odbiorcę różnorodnością i autentycznością swoich bohaterów.

Gdzie obejrzeć Czarnoksiężnik z Oz cały film za darmo?

Jednym z licznych serwisów, gdzie można obejrzeć Czarnoksiężnika z Oz online jest platforma pl.vider-pl.com. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko jedna z wielu dostępnych opcji, wśród których znajdują się również m.in. popularne serwisy strumieniowe. Miłośnicy klasyki mogą również wybrać wersję DVD czy Blu-Ray.

Jeżeli zdecydujemy się na wybór pl.vider-pl.com, film będziemy mogli obejrzeć zarówno z lektorem, jak i napisami w języku polskim. Serwis oferuje również możliwość pobrania tytułu na dysk, co może być ciekawą opcją dla osób o słowszym łączu internetowym. Cały film Czarnoksiężnik z Oz dostępny jest za darmo, jednak platforma może wyświetlać krótką reklamę przed rozpoczęciem seansu.

Czym wyróżnia się ta produkcja na tle innych filmów przygodowych?

Czarnoksiężnik z Oz to bez wątpienia jedno z arcydzieł gatunku przygodowego. Choć film powstał w 1939 roku, jego wyróżniające cechy wciąż stanowią źródło inspiracji dla twórców kina familijnego. Przede wszystkim produkcja zachwyca oryginalną, niepowtarzalną historią, wykreowaną przez autorkę powieści – L. Frank Baum. Fabuła łączy elementy baśniowe z motywami dojrzewania i poszukiwania własnej tożsamości, co czyni ją atrakcyjną dla widzów w każdym wieku.

Kluczową rolę odgrywa tutaj również wyjątkowa oprawa wizualna. Czarnoksiężnik z Oz był przełomowy w kontekście zastosowania w filmie kolorów. Większość scen utrzymana jest bowiem w niezwykłych, bajecznych barwach, które nadają historii magicznego rysu. Ponadto, pomysłowe, często będące dziełem pionierów sztuki filmowej, efekty specjalne czynią z tego dzieła prawdziwy majstersztyk.

Czarnoksiężnik z Oz

Czy realizacja i efekty specjalne nadal są aktualne?

Mimo upływu lat, realizacja Czarnoksiężnika z Oz wciąż oczarowuje swą jakością i starannością wykonania. Choć powstał w czasach, gdy nowoczesne techniki cyfrowe były w powijakach, członkowie ekipy zmagali się z wyzwaniami jak prawdziwi wizjonerzy. Dzięki ich kreatywności i nieszablonowym rozwiązaniom, nawet po dekadach film prezentuje się świeżo i zjawiskowo.

Przykładem może być tu chociażby przejście z czarno-białego do kolorowego obrazu lub autentyczna, drewniana scenografia Szmaragdowego Grodu. Na uznanie zasługuje również fenomenalna charakteryzacja postaci, która po dziś dzień nie straciła nic ze swojego uroku. Ponadto sceny z użyciem specjalnych efektów, m.in. podczas Burzy Czarownic czy podczas spotkania Dorotki z czarodziejem wydają się być nie z tej epoki!

Nowatorskie jak na swoje czasy rozwiązania

Spoglądając na Czarnoksiężnika z Oz należy docenić pionierski charakter tego filmu. Wielu twórców śmiało wykorzystywało nowatorskie jak na tamte czasy pomysły i środki realizacji. Mnogość zastosowanych tricków, łącznie z maszyn do robienia wiatrów, dymów, ogni i oparów spełniła swoje zadanie, pomagając przenieść widzów w baśniowe uniwersum Oz.

Kto tworzył i wystąpił w tej słynnej opowieści?

Za sukcesem Czarnoksiężnika z Oz stoi ogromny wkład całej rzeszy filmowców oraz gwiazd światowego formatu. Reżyserem obrazu był Victor Fleming, który następnie przejął pałeczkę od czterech innych twórców filmu. Produkcją zajęło się potężne wówczas studio Metro-Goldwyn-Mayer, angażując do realizacji liczne talenty i środki finansowe.

Ale to obsada aktorska była prawdziwą duszą tego przedsięwzięcia. Młodziutka Judy Garland w roli Dorotki skradła serca milionów, zachwycając świeżością i niewinnością. U jej boku nie mogło zabraknąć znamienitych weteranów sceny - Raya Bolgera (Strach na Wróble), Jacka Haleya (Blaszany Drwal) czy Berta Lahra (Tchórzliwy Lew). Każdy z nich indywidualnie przyczynił się do stworzenia kultowej produkcji na miarę Czarnoksiężnika z Oz.

Podobne filmy

Oceń film

fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
outline-star
outline-star
Ocena: 8 Liczba głosów: 5326

Udostępnij